Przeglądając różne projekty domów, myślimy często, który z projektów będzie najmniej kosztowny do wykończenia i ekonomiczny w dalszym utrzymaniu. Wiele z nich prezentuje się ciekawie, choć w rzeczywistości okazuje się generować znaczne koszty. Nierzadko zależne jest to od z pozoru mało istotnych elementów. Powinno się szczególnie zwrócić uwagę na parę fragmentów domu, za sprawą których można wiele zaoszczędzić. Podstawowym jest dach.

Naturalnie bardzo popularne są obecnie dachy o kilku spadach.

W istocie mogą one prezentować się ładnie, ale bywają nawet dwa razy bardziej kosztowne od standardowych dachów dwuspadowych, o takiej samej powierzchni. Spory koszt to krawędzie wielospadowych dachów, jakie wymagają zastosowania droższych –dodatków. Przy dachach takich drogie są również prace dekarskie, czas realizacji jest dłuższy a do tego istnieje większe ryzyko, że pojawi się nieszczelność. Zatem osoby, którym zależy na niższych kosztach jak i szybkim wykończeniu domu, mogą wybrać projekty z dwuspadowym dachem. Od niedawna poszukiwane są domy parterowe, niskie oraz rozbudowane. Czasem jednakże powierzchnia działki wskazuje na potrzebę użycia projektu piętrowego, posiadającego poddasze. Wówczas należy zwrócić uwagę, jaka jest wysokość ścian – powinna być ona duża, dlatego że wtedy użytkowa powierzchnia poddasza będzie większa nawet do 30%.

W innym przypadku może okazać się konieczne podnoszenie dachu, co jak wiadomo wyzwala koszty, lecz też musi zgadzać się z planami miejscowych urzędów. Jeszcze jedna kwestia istotna przy wyborze idealnego projektu domu to wielkość domu. Niektórzy z nas interesują się wyłącznie dużymi projektami, a w rzeczywistości tak wielka powierzchnia często zostaje nieużywana.

Należy kłaść również uwagę na to, by w domu było niewiele przedpokoi, a więcej użytkowej powierzchni, dzięki czemu również mniejsze pokoje wydają się nie takie ciasne.

Przyjęło się, że dla typowych rodzin wystarczający powinien być dom zajmujący pomiędzy 130 a 160 metrów kwadratowych i na tego typu propozycjach najkorzystniej byłoby się skupić, dlatego że duża powierzchnia będzie tylko generować zbędne koszty..


Zerknij po więcej tutaj: link referencyjny